Doručujeme Po-So len do POLUDNIA!!!
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
8 hod. - 20 hod.
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Orchidea phalenopsis
Orchidea phalenopsis
26.03.2013

Pestujeme orchidey

Orchidey - exotické krásky z tropických lesov Ázie a Strednej a Južnej Ameriky. Rozdeľujeme ich na geofyty - rastúce v pôde, alebo epifyty - rastúce v korunách stromov. Podľa nárokov na teplo ich delíme na chladnomilné, stredne teplomilné a teplomilné. 

Pestujeme ich v špeciálnej pôde určenej pre orchidey na svetlom mieste, nie na priamom slnku, pri rovnomernej izbovej teplote (v závislosti od druhu). Orchidey vyžadujú vysokú vzdušnú vlhkosť, polievame ich temperovanou mäkkou vodou. V závislosti od druhu sa rozmnožujú delením podzemkov, odrezkami alebo zakorenením bočných výhonkov. Mnohí milovníci kvetov, ktorí sa odhodlali kúpiť si orchideu, tvrdia, že ich pestovanie nie je vôbec zložité. 

Dôležité je však vybrať si správny druh, pretože nie všetky druhy orchideí zvládnu pestovať začiatočníci. Medzi obľúbené a pomerne ľahko pestovateľné patria cymbídia (Cymbidium), črievičkovec (Paphiopediulum), lišajovec (Phalaenopsis), lélia (Laelia), odontoglosum (Odontoglossum), dutočnelkovec (Coelogyne), Pleione bulbocodioides, Oncídium (Oncidium). 

Pestujeme orchidey
Cymbídia (Cymbidium)

Na pestovanie v izbovom prostredí sú vhodné malé hybridy, pretože veľké druhy tvoria kvetné stopky dlhšie ako 1 m a rýchlo prerastajú črepník. Rastlina vyžaduje veľmi svetlé a vlhké stanovište, koreňový bal potrebuje chlad (v žiadnom prípade neumiestňujeme rastlinu na paparetnú dosku nad radiátor). 

Polievame výdatne, na jeseň zálievku obmedzíme. V období vegetačného pokoja zalievame úsporne, aby sa hľuzy nescvrkli. Zimuje pri teplote 7 - 12 °C. 

Črievičkovec (Paphiopediulum)
Rod Paphiopedilum zahŕňa asi 60 druhov a množstvo kultivarov. Je to vždyzelená, krovitá trvalka s podzemkami bez hľúz. Listy vytvárajú ružice, sú kožovité a v závislosti od druhu zelené, škvrnité alebo mramorované. Kvetné stonky môžu byť dlhé 15 - 50 cm. Pysk kvetu má tvar črievičky, podľa čoho si rastlina zaslúžila pomenovanie. Kvety sa na rastline udržia niekoľko týždňov až mesiacov. Starostlivosť o orchidey sa líši podľa druhu.  

Pestujeme orchidey
Chladnomilné (P. hirsutissimum a P. insigne) zimujú pri teplote 12-15 °C. Ostatné druhy, ktoré nevyžadujú vegetačný pokoj, potrebujú aj v zime rovnomernú teplotu nad 18 °C, teplo v noci a po celý rok vysokú vzdušnú vlhkosť. V lete nesmie nočná teplota klesnúť pod 10 °C. Pestujeme ich na svetlom stanovišti bez priameho slnka. Teplo a vlhkosť vzduchu sú dôležité najmä v období rastu a kvitnutia. Po odkvitnutí zalievame úspornejšie tak, aby koreňový bal nepreschol. Teplomilné druhy presádzame každý rok, chladnomilné raz za dva roky začiatkom jari do špeciálneho substrátu pre orchidey. 

Pestujeme orchidey
Dutočnelkovec (Coelogyne)

Tento rod má asi 120 druhov. Na pestovanie v izbových podmienkach si vhodný napríklad C. cristata, ktorý tvorí vajcovité pahľuzy vysoké 6 cm, z ktorých vyrastajú dva listy dlhé 30 cm. Rastlina bohato kvitne, okvetné lístky sú krémovo-biele a pysk má žlté hrebene. Kvety sa udržia veľmi dlho, kvitnúť začína na jar. Vyššiu vlhkosť vzduchu vyžaduje len počas rastu a kvitnutia. V zime vyžaduje chladné stanovište a dodržanie vegetačného pokoja. Vtedy takmer nezalievame, ale často rastlinu rosíme. 

Oncídium (Oncidium)
Najvhodnejší pre izbové pestovanie je O. ornithorhynchum s nafúknutým vtáčím pyskom a žiarivými žltými kvietkami. Je to teplomilná orchidea. V zime znesie teplotu 12 °C, cez deň však potrebuje 18 °C. V zime zalievame úsporne. Druhy, ktoré kvitnú v zime potrebujú viac vlhkosti. Odkvitnuté stonky neodrezávame, pretože zakvitnú na tej istej stonke aj po druhý raz. 

Pestujeme orchidey
Lišajovec (Phalaenopsis)

Na pestovanie pre začiatočníkov sú vhodné hybridy P. amabilis. Obdobie kvitnutia je odlišné podľa jednotlivých kultivarov, ale trvá od nasadenia púčikov až po odkvitnutie niekoľko týždňov. Stonky po odkvitnutí neodstraňujeme. 

Zalievame mäkkou vodou izbovej teploty. Nesmie sa však polievať na srdiečko listov. Rastlinu v lete zalievame dvakrát do týždňa, v zime raz až dvakrát za mesiac. Hnojí sa v období rastu špeciálnym hnojivom na orchidey. Vyžaduje vysokú vlhkosť vzduchu. 

Pestujeme orchidey
Pleione bulbocodioides

Ideálna rastlina na pestovanie pre začiatočníkov. Často má len jeden, ale veľmi pekný list, viacfarebný kvet s lievikovitým hrdlom a rôzne sfarbenými listeňmi. Rastliny so zelenými pahľuzami kvitnú na jar, rastliny so škvrnitými pahľuzami na jeseň. P. bulbocodioides vyžaduje svetlé stanovište, bez slnka. Zatiahnutie listu je signálom, že pre rastlinu začína obdobie vegetačného pokoja. Vtedy ju premiestnime na chladnejšie stanovište a vôbec nezalievame. 

Vo februári, keď začne pučať, ju presadíme do čerstvej zeminy tak, aby sme pahľuzy prekryli zeminou len do polovice. Rastlinu udržiavame vo vlhku a teple. Tento druh orchideí obľubuje jemne kyslú zeminu, preto používame hnojivo na azalky. Hnojíme v období rastu raz za dva týždne.

Novinky z nášho blogu

Hustota a rozdelenie 3D stromčekov.
25.12.2019
Hustota a rozdelenie 3D stromčekov.
Množstvo 3D a 2D ihličia sa uvádza v percentuálnom vyjadrení. čítať celé
Umelé vianočné stromčeky 3D a 2D
27.11.2019
Umelé vianočné stromčeky 3D a 2D
Aký vianočný stromček kúpiť? Predávame vianočné stromčeky už viac ako 20 rokov a teda máme viacročné skúsenosti z kvalitou stromčekov. Momentálne sa... čítať celé

   

 

Donáška kvetv a kytíc v okrese Prievidza.

Moderné umelé vianočné stromčeky 3d.
poštový kurierDoverihodná firma Madona Rosa

 

 

Pocitadlo.sk

Kontakty

Kde nás nájdete

Predajňa Madona Rosa

Bojnická cesta 41/B

PRIEVIDZA  97101

Madona Rosa
Madona Rosa
Richard
© 2000 Madona Rosa Company
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk