Doručujeme Po-So len do POLUDNIA!!!
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
8 hod. - 20 hod.
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Starostlivosť o kvety.
Starostlivosť o kvety.
01.03.2013

Kvety sú vždy krásne - či ich dostaneme do daru, kúpime, narežeme v záhrade alebo pri ceste. Na tejto stránke sa dozviete, čo robiť, aby ste z nich mali dlho radosť.


Kvety doma
Kytice, ktoré ste kúpili alebo dostali do daru v "chladnom" ročnom období, nevybaľujte hneď. Nechajte ich aspoň pol hodiny len zabalené, aby sa veľký rozdiel medzi teplotami vonku a v byte vyrovnal postupne. Dbajte však aj na to (keď ich budete kupovať sami), aby Vám kyticu zabalili do hrubšieho papiera. V tenkom hodvábnom papieri Vám kvety môžu už cestou namrznúť. Veľkou módou sú kytice zabalené v priehľadnej fólii, ktorú musíte odstrániť. Niť alebo gumičku, ktoré držia kyticu pokope, môžete ponechať. Skôr ako dáte kyticu definitívne do vázy, ešte raz zrežte ostrým nožom všetky stonky. Podľa možnosti nepoužívajte nožnice, ktoré veľmi ľahko stonky pomliaždia, a tým zastavia príjem vody.

Prostriedky predlžujúce sviežosť kvetov
V kvetinárstvach dostanete aj prostriedky, ktoré majú udržať kvety svieže. Rozpustite ich vo váze vo vode. Obsahujú niektoré živiny, ale najmä prostriedky obmedzujúce rozmnožovanie baktérií. Tým sa brzdí hnilobný proces vo vode, alebo sa mu dokonca zabráni úplne. Ak do vody pridáte takýto prostriedok, dolievajte len spotrebovanú vodu. 
Ak sú však kvety iba vo vode, musíte ju denne vymieňať. Dajte však prednosť vlažnej vode pred ľadovou z vodovodu. Je úplne samozrejmé, že vázu treba vždy starostlivo poumývať. Najmä v keramických vázach sa môžu usídliť hnilobné baktérie. Preto by ste takúto vázu mali po niekoľkonásobnom použití dôkladne vydenzinfikovat. Hnilobným procesom vo váze môže do istej miery zabrániť aj odstránenie spodných listov, ktoré by mohli siahať do vody. Rezané kvety rýchlo vädnú, ak stoja na priamom slnku. Nenechávajte preto kyticu „trpieť" v poludňajšej páľave na okne obrátenom na juh. Kyticiam, podobne ako črepníkovým rastinám, sa väčšmi páči v chlade ako v teplom prostredí. Preto by nemali stáť blízko radiátora.

Kvety z obchodu
Kto si kupuje kvety v obchode, musí sa spoľahnúť na to, že obchodník kvety aj správne uskladnil - teda v chlade. Kvety, ktoré boli na prudkom slnku alebo v prievane pri vchode do obchodu sú poškodené ešte pred tým, ako ich donesiete domov. Pravdaže, obchodníka môžete len ťažko kontrolovať. Ak máte s určitým obchodom zlú skúsenosť, nabudúce nakupujte inde.

Pamätajte si:

  • Rezané kvety majú byť úplne čerstvé.
  • Dávajú sa najprv do nádoby s vodou.
  • Kvety by mali v noci stáť v chlade.
  • Kyticu nedávajte nikdy vedľa ovocia - skôr by zvädla.

Aj o rezané kvety sa treba starat'
Rezané kvety vydržia rôzne dlho. Niektoré zostanú svieže len niekoľko dní, hoci sa o ne príkladne staráte. Kosatec je napríklad krásna kvetina, ale stačia dva-tri dni a všetká krása je preč. Iné kvety zostávajú vo váze krásne aj týžden alebo ešte dlhšie.

Kvety zo záhrady
Kto si môže narezať kvety vo vlastnej záhrade, mal by to robiť skoro ráno - nikdy nie v poludňajšej horúčave. Ak je na listoch ešte rosa, vydržia kvety vo váze dlhšie. Ideálne je, ak aspoň pol hodiny necháme kvety zabalené, aby sa veľký rozdiel medzi teplotami vonku a v byte vyrovnal postupne.

Novinky z nášho blogu

Hustota a rozdelenie 3D stromčekov.
25.12.2019
Hustota a rozdelenie 3D stromčekov.
Množstvo 3D a 2D ihličia sa uvádza v percentuálnom vyjadrení. čítať celé
Umelé vianočné stromčeky 3D a 2D
27.11.2019
Umelé vianočné stromčeky 3D a 2D
Aký vianočný stromček kúpiť? Predávame vianočné stromčeky už viac ako 20 rokov a teda máme viacročné skúsenosti z kvalitou stromčekov. Momentálne sa... čítať celé

   

 

Donáška kvetv a kytíc v okrese Prievidza.

Moderné umelé vianočné stromčeky 3d.
poštový kurierDoverihodná firma Madona Rosa

 

 

Pocitadlo.sk

Kontakty

Kde nás nájdete

Predajňa Madona Rosa

Bojnická cesta 41/B

PRIEVIDZA  97101

Madona Rosa
Madona Rosa
Richard
© 2000 Madona Rosa Company
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk